Uniwersytet Medyczny w Lublinie z ponad 20 mln zł dofinansowania na przełomowe badania

Uniwersytet Medyczny w Lublinie z ponad 20 mln zł dofinansowania na przełomowe badania

Uczestnicy konferencji prasowej
Uczestnicy konferencji prasowej

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 stycznia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, zaprezentowany został projekt innowacyjnych niekomercyjnych badań klinicznych dedykowanych pacjentom z cukrzycą typu 1, otyłością i zaburzeniami psychicznymi. Na realizację przełomowych badań lubelscy naukowcy otrzymali ponad 20 mln zł dofinansowania z Agencji Badań Medycznych. 

Projekt realizowany przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie otrzymał 20 155 964,22 zł dofinansowania w prestiżowym konkursie ABM/2025/1 organizowanym przez Agencję Badań Medycznych. Spośród 63 zgłoszonych projektów wsparcie finansowe uzyskało jedynie osiem, a lubelski projekt został trzecim najwyżej ocenionym w skali kraju.

W spotkaniu z mediami, na którym przedstawiono szczegóły dotyczące przełomowych badań, udział wzięli: 

  • JM prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, 
  • dr n. med. Aneta Szafraniec-Porada, Kierownik Projektu z Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz starszy asystent w Klinicznym Oddziale Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie,
  • Michał Szabelski, Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, 
  • prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos, Dyrektor Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 

– Z ogromną radością możemy pokazać autentyczny sukces zespołu pod przewodnictwem doktor Anety Szafraniec-Parady w postaci programu zaakceptowanego przez Agencję Badań Medycznych na bardzo wysokim miejscu. Kumulacja idei bardzo nowoczesnej terapii z użyciem sprzętu, a więc ciągłej terapii insulinowej versus najnowsze propozycje z zakresu farmakologii, mogą tylko i wyłącznie być niezwykle użyteczne dla pacjentów. Mamy sukces naszych pracowników, naszej Uczelni, ale przede wszystkim postrzegam to jako absolutne dobro dla naszych pacjentów. Cieszę się, że to będzie realizowane w naszym Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4; jest to też element wzmocnienia i podkreślenia bardzo dobrej organizacji pracy w naszym Centrum Wsparcia Badań Klinicznych – mówił podczas konferencji JM prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 

Przełom w leczeniu cukrzycy typu 1 i otyłości

Dr n. med. Aneta Szafraniec-Porada podkreśliła z kolei, że cukrzyca typu 1 dotyka ponad 160 tys. osób w naszym kraju. Kierowany przez nią projekt ma być odpowiedzią na holistyczne spojrzenie na pacjenta, który zmaga się z wielochorobowością. 

– Czyli zarówno z cukrzycą typu 1, z nadwagą i chorobą otyłościową, a także z zaburzeniami neuropsychiatrycznymi, definiowanymi tutaj jako zaburzenia lękowe albo depresyjne. Nie mamy szczegółowych danych epidemiologicznych, ale tak naprawdę te trzy jednostki chorobowe bardzo często spotykają się, co obserwujemy u naszych pacjentów. Uważa się, że co czwarty pacjent z cukrzycą typu 1 będzie naszym pacjentem docelowym – mówiła kierownik projektu. 

Projekt pt. „Niekomercyjne, randomizowane kontrolowane badanie kliniczne III fazy typu head-to-head, oceniające efektywność i bezpieczeństwo zastosowania tirzepatydu i/lub intensywnej insulinoterapii w modelu ciągłego podskórnego wlewu insuliny (CSII) z wykorzystaniem automatycznego, zaawansowanego hybrydowego systemu zamkniętej pętli (AHCL) u pacjentów z przewlekle niewyrównaną cukrzycą typu 1 (T1DM) i współistniejącą nadwagą (OW) lub chorobą otyłościową (OB) oraz towarzyszącymi zaburzeniami neuropsychiatrycznymi” ma na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa połączenia tirzepatydu – nowoczesnego leku wpływającego na masę ciała – z intensywną insulinoterapią prowadzoną za pomocą osobistej pompy insulinowej działającej w automatycznym, zaawansowanym hybrydowym systemie zamkniętej pętli (AHCL).

– W tym badaniu spotykają się dwa aspekty bardzo nowoczesnych terapii: z zastosowaniem pomp hybrydowych – są to osobiste pompy insulinowe, które tak naprawdę na co dzień potrafią wspierać naszego pacjenta w decyzjach terapeutycznych – i najnowocześniejsza w tym momencie terapia, najbardziej efektywna, w zakresie leczenia choroby otyłościowej. W naszym projekcie chcemy sprawdzić, czy zastosowanie tych dwóch terapii u takiego pacjenta spowoduje efekt 1+1=3, czyli czy uda nam się leczyć trzy choroby dwoma metodami. Trzecie, bardzo ciekawe badanie ma nam odpowiedzieć na pytanie, czy w tym momencie już jesteśmy w stanie stworzyć farmakologiczno-technologiczną zamkniętą pętlę, tzn. czy pacjent, który ma cukrzycę typu 1 będzie mógł odpocząć od choroby, czy farmakologia i technologia pozwoli na to, by jakość jego życia była lepsza. Pacjent z cukrzycą typu pierwszego kilkadziesiąt, kilkaset, a nawet kilka tysięcy razy w ciągu jednego dnia podejmuje decyzje zdrowotne. Jest to niesamowicie obciążające psychiczne, stąd tak naprawdę tak wiele powikłań. Mam nadzieję, że pacjenci nie tylko z Lubelszczyzny, ale z całej Polski, będą mogli skorzystać z tego badania, a w efekcie doprowadzimy do zmiany paradygmatu i zmiany refundacji, a także zaleceń lekarskich – podkreślała dr n. med. Aneta Szafraniec-Porada. 

Do badania włączonych ma być 150 pacjentów, a projekt będzie realizowany w konsorcjum między Uniwersytetem Medycznym w Lublinie a USK nr 4 w Lublinie. Kierownikiem i główną badaczką, która go realizuje, jest dr n. med. Aneta Szafraniec-Porada, a kierownikiem merytorycznym i współpomysłodawcą jest lek. Dominik Porada z Kliniki Endokrynologii i Diabetologii UMLub i USK Nr 4 w Lublinie. 

Realizacja projektu ma potrwać do 2031 r. 

Zdjęcia

Uczestnicy konferencji prasowej Uczestnicy konferencji prasowej Uczestnicy konferencji prasowej Uczestnicy konferencji prasowej Uczestnicy konferencji prasowej

WYDARZYŁO SIĘ

Wydarzyło się

Centrum Symulacji Medycznej z prestiżową akredytacją ASPIRE

Uniwersytet Medyczny w Lublinie pierwszą uczelnią w Polsce z prestiżową akredytacją ASPIRE w obszarze symulacji medycznej!

2026-06-24 13:39:33

Uniwersytet Medyczny w Lublinie dołączył do grona światowych liderów edukacji medycznej. Z dumą informujemy, że nasza uczelnia jako pierwsza w Polsce uzyskała prestiżową akredytację ASPIRE to Excellence w kategorii Healthcare Simulation (Simulation Award), przyznawaną przez AMEE – The International Association for Health Professions Education instytucjom wyróżniającym się najwyższą jakością kształcenia opartego na symulacji medycznej.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie ponownie najlepszą uczelnią w regionie

Uniwersytet Medyczny w Lublinie ponownie najlepszą uczelnią w regionie!

2026-06-23 08:10:16

Uniwersytet Medyczny w Lublinie po raz kolejny został najwyżej sklasyfikowaną uczelnią województwa lubelskiego w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2026. Nasz Uniwersytet zajął 22. miejsce w klasyfikacji ogólnej, uzyskując wskaźnik rankingowy (WSK) na poziomie 67,9 punktu.

budynek rektoratu

Rekrutacja 2026 na UMLUB. „Zainteresowanie od lat jest duże”

2026-06-11 10:50:57

1 czerwca rozpoczęła się rekrutacja na studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie na rok akademicki 2026/2027. W ofercie naszej Alma Mater znalazło się 17 kierunków studiów, w tym studia stacjonarne i niestacjonarne. O tym, które z nich w ostatnich latach cieszą się największą popularnością, jakie jest zainteresowanie studiami na UMLUB wśród studentów zagranicznych oraz jakie pytania najczęściej zadają kandydaci, porozmawialiśmy…

Ambasadorzy UMLUB

Jak wygląda UMLUB oczami studentów? Podsumowanie „Programu Ambasador”

2026-06-26 11:54:12

W czwartek (25.06) odbyło się uroczyste spotkanie z ambasadorami Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Ze studentami uczestniczącymi w programie rozmawiali: Prorektor ds. Nauki prof. dr. hab. n. med. Jarogniew Łuszczki, Rzecznik Prasowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Piotr Lewandowski oraz Koordynatorka „Programu Ambasador UMLUB” Karolina Bojarczuk.

trzy doktorantki UMLUB

Doktoraty wdrożeniowe na UMLUB w programie „Nauka” w TVP3 Lublin

2026-06-25 09:55:58

W najnowszym odcinku programu „Nauka” emitowanym na antenie TVP3 Lublin przybliżone zostały projekty naukowe realizowane w ramach doktoratów wdrożeniowych przez trzy młode badaczki ze Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W materiale znalazło się również zaproszenie na XXII Lubelski Festiwal Nauki.