Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska wyróżniony podczas podsumowania 7. Kongresu „Zdrowie Polaków” 2025

Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska wyróżniony podczas podsumowania 7. Kongresu „Zdrowie Polaków” 2025

Wśród nagrodzonych znalazł się JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska.
Wśród nagrodzonych znalazł się JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska.

16 marca w Senacie RP odbyło się uroczyste podsumowanie 7. Kongresu „Zdrowie Polaków” 2025 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych przyszłości systemu ochrony zdrowia w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, medycyny oraz administracji publicznej.

 

W trakcie wydarzenia Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła znaczenie odwagi w nauce i medycynie, zwracając uwagę na konieczność przeciwdziałania dezinformacji oraz wzmacniania zaufania do środowiska medycznego. Jak zaznaczyła, debata nad zdrowiem Polaków powinna być kontynuowana, a działania podjęte w ramach Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki stanowią ważny impuls do dalszych zmian systemowych.

Podczas spotkania zaprezentowano najważniejsze rekomendacje wypracowane w trakcie kongresu, obejmujące m.in. rozwój telemedycyny i sztucznej inteligencji, wzmocnienie roli profilaktyki, edukacji zdrowotnej oraz współpracy międzysektorowej.

Istotnym elementem uroczystości było wręczenie nagród w konkursie „Perspektywy Medycyny”, które honorują osoby i instytucje szczególnie zaangażowane w rozwój ochrony zdrowia oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w medycynie. Wyróżnienia te stanowią ważny sygnał docenienia działań na rzecz poprawy jakości opieki zdrowotnej w Polsce.

Wśród nagrodzonych znalazł się JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska.

W dalszej części spotkania Jego Magnificencja Rektor zabrał głos, zwracając uwagę na niski poziom kompetencji zdrowotnych Polaków na tle Europy. Podkreślił konieczność odbudowy zaufania do medycyny poprzez spójną, odpowiedzialną komunikację oraz prowadzenie edukacji zdrowotnej od najmłodszych lat, dostosowanej do różnych grup społecznych.

Podsumowanie kongresu potwierdziło, że interdyscyplinarna współpraca oraz konsekwentne wdrażanie rekomendacji ekspertów są kluczowe dla poprawy jakości opieki zdrowotnej i dobrostanu społeczeństwa.

 

Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu/Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zdjęcia


WYDARZYŁO SIĘ

Wydarzyło się

Uniwersytet Medyczny w Lublinie ponownie najlepszą uczelnią w regionie

Uniwersytet Medyczny w Lublinie ponownie najlepszą uczelnią w regionie!

2026-06-23 08:10:16

Uniwersytet Medyczny w Lublinie po raz kolejny został najwyżej sklasyfikowaną uczelnią województwa lubelskiego w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2026. Nasz Uniwersytet zajął 22. miejsce w klasyfikacji ogólnej, uzyskując wskaźnik rankingowy (WSK) na poziomie 67,9 punktu.

obraz domyślny / default image

Pracownicy UMLub wspierają kształtowanie świadomości zdrowotnej mieszkańców Lublina

2026-08-12 09:46:18

Pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie włączyli się w realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin na lata 2024–2026. 

dr n. med. Katarzyna Błaszkiewicz na tle aparatury

Krew jest darem życia. Rozmowa z dr n. med. Katarzyną Błaszkiewicz

2026-08-12 08:28:29

Krew to najważniejszy lek, którego nie da się zastąpić żadnymi innymi preparatami. Regularne oddawanie krwi pozwala na zapełnienie stanów magazynowych, a tym samym daje szansę na ratowanie ludzkiego życia. Między innymi o tym, jak pobrana krew trafia do potrzebującego pacjenta, na czym w rzeczywistości polega procedura oddania krwi ze wskazaniem i ile jeszcze jest do zrobienia w kwestii popularyzacji krwiodawstwa,…

Prof. Andrzej Głowniak z Katedry Kardiologii i Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wspólnie z zespołem kardiologów z Narodowego Centrum Sercowo-Naczyniowego w Ułan Bator

Pierwsze zabiegi ablacji PFA w Mongolii pod kierunkiem kardiologa z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

2026-08-11 09:03:49

Po raz pierwszy w Mongolii wykonano zabiegi ablacji migotania przedsionków z wykorzystaniem pulsacyjnego pola elektrycznego (PFA). W historycznych dla mongolskiej kardiologii procedurach uczestniczył prof. Andrzej Głowniak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który jako doświadczony operator i proktor wspierał miejscowych kardiologów we wdrożeniu nowej technologii.

 

Na zdjęciu dr n. med. i n. o zdr. Anna Modzelewska

Dr n. med. i n. o zdr. Anna Modzelewska nową Prezes Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych

2026-08-11 06:31:00

Z dumą informujemy, że dr n. med. i n. o zdr. Anna Modzelewska, adiunkt w Zakładzie Technik Dentystycznych z Laboratorium Nowoczesnych Technologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, objęła funkcję Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych (PTTD).