AZS UM Lublin Wicemistrzem Polski! Za nami Akademickie MPUM w Koszykówce Kobiet i Mężczyzn

AZS UM Lublin Wicemistrzem Polski! Za nami Akademickie MPUM w Koszykówce Kobiet i Mężczyzn

Drużyna AZS UM LUBLIN ze srebrnymi medalami
Drużyna AZS UM LUBLIN ze srebrnymi medalami

Z ogromną przyjemnością informujemy o sukcesie koszykarzy AZS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Podczas Akademickich Mistrzostw Polski Uczelni Medycznych w Koszykówce Kobiet i Mężczyzn 2026 męska drużyna UM Lublin zdobyła srebrny medal! 

AZS UM Lublin Wicemistrzem Polski w koszykówce!

W ramach MPUM w miniony weekend (20-22 marca) w Lublinie gościliśmy zawodników reprezentujących wszystkie uczelnie medyczne z naszego kraju – 11 drużyn męskich i 10 zespołów kobiecych. W piątek i sobotę mecze rozgrywane były równolegle w trzech lokalizacjach: w Hali Sportowo-Widowiskowej UMLUB, hali przy Zespole Szkół nr 12 oraz hali przy Zespole Szkół nr 5. 

W niedzielę na Hali UMLUB odbyły się natomiast starcia o miejsca na podium, z których transmisję na żywo można było oglądać na Facebooku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W finale mężczyzn drużyna AZS UM Lublin, niesiona głośnym dopingiem kibiców, po zaciętej walce zdobyła srebrny medal. 

Poniżej prezentujemy pełne wyniki niedzielnych starć: 

  • mecz o III miejsce kobiet: ŚUM Katowice – UMP Poznań (41:31)
  • mecz o III miejsce mężczyzn: CMUMK Bydgoszcz – UM Poznań (63:39)
  • finał kobiet: UMED Łódź – UJCM Kraków (43:37)
  • finał mężczyzn: UM Lublin – UMED Łódź (49:51)

Ceremonia medalowa na zakończenie Akademickich MPUM w Koszykówce Kobiet i Mężczyzn w Lublinie

Ostatni dzień Akademickich MPUM w Koszykówce Kobiet i Mężczyzn zakończył się ceremonią wręczenia medali, pucharów oraz wyróżnień indywidualnych dla najlepszych zawodników i zawodniczek turnieju. Zwycięzcy otrzymali je z rąk JM Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciecha Załuska, dr n. o zdr. Agnieszki Kotwicy, prof. Uczelni ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UMLUB oraz Moniki Moskal, prezeski KU AZS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 

– Myślę, że takie momenty, jak ten, zapamiętacie do końca życia. Jestem dumny ze swojego zespołu, AZS UM Lublin, który po zaciętej walce zdobył wicemistrzostwo Polski – mówił podczas uroczystego zakończenia Mistrzostw prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, Rektor UMLUB. 

Satysfakcji z osiągniętych wyników nie kryła również prezeska KU AZS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników wszystkich naszych sportowców. Jestem też wdzięczna wszystkim osobom zaangażowanym w organizację MPUM – moim wolontariuszom i całej ekipie; dziękuję za współpracę ze Studium Wychowania Fizycznego, Uniwersytetem Medycznym w Lublinie i ze wszystkimi partnerami, którzy wspierali nas podczas wydarzenia. Myślę, że dużo się nauczyliśmy podczas ostatnich dni i cały czas się rozwijamy. Było bardzo dużo pozytywnej energii, fajna integracja, a nasi zawodnicy pokazali się świetnie ze strony sportowej: zarówno wyniki, które zdobyli, jak i ich postawa na boisku, walka do końca, to coś, czym warto się inspirować – podsumowała Monika Moskal. 

Poniżej prezentujemy ostateczną klasyfikację medalową drużyn:

Kobiety:

  • I miejsce – UMED Łódź 
  • II miejsce – UJCM Kraków 
  • III miejsce – ŚUM Katowice 

Mężczyźni:

  • I miejsce – UMED Łódź 
  • II miejsce – UM Lublin 
  • III miejsce – CMUMK Bydgoszcz 

– Gratuluję wszystkim uczestnikom. Życzę wam wszystkiego dobrego, wszelkiej pomyślności – zarówno w karierze akademickiej, jak i zawodowej – podkreślił podczas ceremonii medalowej prof. Wojciech Załuska, Rektor UMLUB. 

Partnerzy wydarzenia

Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie – Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego – Lubelskie. Smakuj Życie! Z dumą Wspieramy Sport.

Partnerami Akademickich Mistrzostw Polski Uczelni Medycznych w Lublinie byli również: Uniwersytet Medyczny w Lublinie i Miasto Lublin, a organizację wsparli: MPWiK Lublin, ZEUS Aparments, Lajkonik, Zdrofit, Herbapol, Medicover, DUOLIFE, Medical Sport, Interdyscyplinarne Koło Medycyny Sportowej i MW Sport. 


WYDARZYŁO SIĘ

Wydarzyło się

Centrum Symulacji Medycznej z prestiżową akredytacją ASPIRE

Uniwersytet Medyczny w Lublinie pierwszą uczelnią w Polsce z prestiżową akredytacją ASPIRE w obszarze symulacji medycznej!

2026-06-24 13:39:33

Uniwersytet Medyczny w Lublinie dołączył do grona światowych liderów edukacji medycznej. Z dumą informujemy, że nasza uczelnia jako pierwsza w Polsce uzyskała prestiżową akredytację ASPIRE to Excellence w kategorii Healthcare Simulation (Simulation Award), przyznawaną przez AMEE – The International Association for Health Professions Education instytucjom wyróżniającym się najwyższą jakością kształcenia opartego na symulacji medycznej.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie ponownie najlepszą uczelnią w regionie

Uniwersytet Medyczny w Lublinie ponownie najlepszą uczelnią w regionie!

2026-06-23 08:10:16

Uniwersytet Medyczny w Lublinie po raz kolejny został najwyżej sklasyfikowaną uczelnią województwa lubelskiego w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2026. Nasz Uniwersytet zajął 22. miejsce w klasyfikacji ogólnej, uzyskując wskaźnik rankingowy (WSK) na poziomie 67,9 punktu.

budynek rektoratu

Rekrutacja 2026 na UMLUB. „Zainteresowanie od lat jest duże”

2026-06-11 10:50:57

1 czerwca rozpoczęła się rekrutacja na studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie na rok akademicki 2026/2027. W ofercie naszej Alma Mater znalazło się 17 kierunków studiów, w tym studia stacjonarne i niestacjonarne. O tym, które z nich w ostatnich latach cieszą się największą popularnością, jakie jest zainteresowanie studiami na UMLUB wśród studentów zagranicznych oraz jakie pytania najczęściej zadają kandydaci, porozmawialiśmy…

Ambasadorzy UMLUB

Jak wygląda UMLUB oczami studentów? Podsumowanie „Programu Ambasador”

2026-06-26 11:54:12

W czwartek (25.06) odbyło się uroczyste spotkanie z ambasadorami Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Ze studentami uczestniczącymi w programie rozmawiali: Prorektor ds. Nauki prof. dr. hab. n. med. Jarogniew Łuszczki, Rzecznik Prasowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Piotr Lewandowski oraz Koordynatorka „Programu Ambasador UMLUB” Karolina Bojarczuk.

trzy doktorantki UMLUB

Doktoraty wdrożeniowe na UMLUB w programie „Nauka” w TVP3 Lublin

2026-06-25 09:55:58

W najnowszym odcinku programu „Nauka” emitowanym na antenie TVP3 Lublin przybliżone zostały projekty naukowe realizowane w ramach doktoratów wdrożeniowych przez trzy młode badaczki ze Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W materiale znalazło się również zaproszenie na XXII Lubelski Festiwal Nauki.