Wyniki konkursu MINIATURA 9 z dnia 21.08.2025 r.

Wyniki konkursu MINIATURA 9 z dnia 21.08.2025 r.

logotyp narodowe centrum nauki
logotyp narodowe centrum nauki

Miło nam poinformować, że w gronie laureatów konkursu MINIATURA 9 znalazł się Pan dr Grzegorz Kalisz z Zakładu Bioanalityki Katedry Dietetyki i Bioanalityki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który otrzymał środki finansowe w wysokości 49 500 zł na realizację projektu pn.: Optymalizacja metody indukcji otyłości w modelu larw Danio pręgowanego w oparciu o wybrane parametry metabolomiczne.

Głównym celem projektu będzie optymalizacja metody indukcji otyłości z jednoczesną oceną zmian neurodegeneracyjnych w oparciu o badania behawioralne, lipidomiczne i metabolomiczne u larw Danio pręgowanego. Pozwoli to na kompleksową charakterystykę modelu w otyłości i w Zespołach Metabolicznych (ZM). Dodatkowo, planowane jest badanie wpływu różnych substancji bioaktywnych, w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom otyłości w kontekście procesów neurodegeneracyjnych. Realizacja zadania badawczego pozwoli na porównanie profili metabolomicznych i wskazanie na ich podstawie udoskonalonego modelu otyłości larw Danio pręgowanego. Zestawienie udoskonalonego z danymi klinicznymi od pacjentów z ZM pozwoli na identyfikację wspólnych szlaków patofizjologicznych, ułatwiając przeniesienie odkryć z modelu zwierzęcego do zastosowań klinicznych. Wysoki potencjał translacyjny może uczynić wypracowany model jako cenne narzędzie do badań przesiewowych leków i substancji bioaktywnych.

Projekt przyczyni się do lepszego zrozumienia mechanizmów patofizjologicznych związanych z otyłością, co może prowadzić do rozwoju nowych strategii terapeutycznych i profilaktycznych w leczeniu powikłań Zespołu Metabolicznego. Uzyskane wyniki przyczynią się do udoskonalenia modelu otyłości i ZM oraz oceny ich wpływu na funkcje poznawcze. Optymalizacja modelu larw Danio pręgowanego jako narzędzia do badań przesiewowych może przynieść wymierne korzyści w kontekście poszukiwania nowych strategii terapeutycznych i profilaktycznych, a także w identyfikacji wczesnych biomarkerów zmian neurodegeneracyjnych indukowanych przez otyłość w materiale klinicznym. Poprawa zrozumienia mechanizmów łączących otyłość z zaburzeniami funkcji poznawczych może przyczynić się do opracowania skuteczniejszych interwencji w zapobieganiu i leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, co będzie miało pozytywny wpływ kliniczny, analityczny, a także ekonomiczny w kontekście rosnącego problemu otyłości i chorób neurodegeneracyjnych w starzejących się społeczeństwach.

Serdecznie gratulujemy!

Kontakt z Biurem Projektów - Sekcja Pozyskiwania Projektów:
tel. 81 448 52 96/50 36, e-mail: granty@umlub.edu.pl


WKRÓTCE NA UMLUB

Wkrótce na UMLub

Ankietyzacja na semestr letni roku akademickiego 2025/2026

2026-04-21 09:34:56

Drodzy Studenci, informujemy, że ruszyła ankietyzacja oceny asystenta i zajęć na semestr letni 2025/2026. 

Dzień Otwarty Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zbliża się wielkimi krokami. Ruszamy z rejestracją na warsztaty!

2026-04-16 06:15:40

Wyobraź sobie dzień, w którym możesz wejść do świata nauki nie tylko jako obserwator, ale przede wszystkim jako uczestnik. Dotknąć praktyki akademickiej, spróbować swoich sił w laboratoriach i pracowniach oraz zobaczyć, jak wygląda codzienna praca studentów i przyszłych specjalistów różnych…

Maj ze „Spotkaniami z Medycznym Rynkiem Pracy 2026 – Włącz przyszłość!”

2026-04-22 11:12:58

Nie wszystko o przyszłej pracy da się wyczytać z programu studiów. Czasem dopiero jedno dobrze dobrane spotkanie pokazuje, jak naprawdę wygląda rynek, gdzie można się rozwijać i jakie możliwości są bliżej, niż się wydaje.

60-lecie Klinicznego Oddziału Rehabilitacji USK Nr 4 w Lublinie i III Międzynarodowa Konferencja z Sesją Studencką „Healthy Aging 2026”

2026-04-21 12:17:30

Przed nami wyjątkowa edycja międzynarodowej konferencji „Healthy Aging 2026”. Tegoroczne wydarzenie będzie połączone z jubileuszem 60-lecia istnienia Klinicznego Oddziału Rehabilitacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. 

V Lubelskie Dni Gastroenterologiczne

2026-04-21 08:24:18

Już 8-9 maja 2026 odbędzie się konferencja naukowa V Lubelskie Dni Gastroenterologiczne. Zapraszamy serdecznie do Hotelu Mercure Lublin Centrum (Aleje Racławickie 12), gdzie spotkamy się w gronie najlepszych specjalistów z dziedziny gastroenterologii.