12.09.2019

Relacja z otwartego seminarium pt.”Skorzystaj z Nauk o Zdrowiu!”

W dniu 11 września Uniwersytet Medyczny w Lublinie zaprosił wszystkich zainteresowanych na Seminarium Otwarte pt.”Skorzystaj z Nauk o Zdrowiu!”. Wydarzenie było częścią obchodów 50-lecia akademickiego kształcenia pielęgniarek w Lublinie, które odbywają się we wrześniu na naszej uczelni.

Specjaliści Wydziału Nauk o Zdrowiu przygotowali dla mieszkańców miasta i okolic część prelekcyjną, która zwiększała świadomość i wiedzę na temat chorób takich jak Hashimoto czy choroba niedokrwienna serca oraz informowała o niebezpiecznych interakcjach leków z szeroko spożywanymi produktami żywnościowymi.

Szczegółowy program wykładów:

dr Anna Makuch-Kocka: Z czym gryzą się leki? Jedzenie a działanie leków.

- Czy to co trafia na talerz pacjenta w trakcie przyjmowania leków ma wpływ na przebieg leczenia?

- Czy leki mogą zaburzać przyswajanie niezbędnych składników pokarmowych (mikro-, makro-elementów oraz witamin)?

- Czy pokarm może osłabiać lub potęgować działanie leków?

dr hab. Agnieszka Zwolak: Hashimoto – moda czy choroba?

- Czy rozpoznanie jest trudne? Jakie objawy mogą wskazywać Hashimoto?

- Jakie badania należy wykonać, gdy wszystko wskazuje na Hashimoto?

- Czy leczenie dietą Hashimoto jest skuteczne?

- O czym powinien wiedzieć chory z Hashimoto?

dr Katarzyna Sawicka: Zadbaj o serce, bo ono bije dla Ciebie.

- Co mówią liczby, czyli cała prawda o nas

- Grzechy główne – dlaczego grozi mi choroba niedokrwienna serca?

- Tę receptę musisz mieć – co zrobić, aby żyć długo?

- Objawy, które powinny niepokoić

Po zakończeniu części prelekcyjnej na wszystkich chętnych czekała możliwość udziału w krótkim bloku ćwiczeń fizycznych, który poprowadziła studentka 5 roku fizjoterapii Pani Małgorzata Bilska.

Dodatkowo w trakcie seminarium istniała możliwość bezpłatnych konsultacji endokrynologicznych, których udzielała dr hab. Agnieszka Zwolak.
Uczestnicy wydarzenia mogli także skorzystać ze stanowisk diagnostycznych i warsztatowych, które oferowały pomiary podstawowych parametrów życiowych oraz naukę podawania leków insuliny i heparyny w iniekcji podskórnej.

W ramach seminarium odbyły się również sesje warsztatowe dla uczniów klas szkół podstawowych. Warsztat Świat za 40 lat.. czyli poczuj się jak babcia/dziadek” umożliwił uczestnikom „doświadczyć starości” poprzez wykorzystanie symulatora geriatrycznego Warsztat „Od młodzika do praktyka” zapoznał dzieci z podstawowymi aspektami pielęgniarstwa takimi jak pielęgnacja noworodków, postępowanie w przypadku ukąszeń owadów, bandażowanie ran itp. Sesje warsztatowe prowadzone były przez dr Iwonę Adamską-Kuźmicką oraz dr Anetę Kościołek przy wsparciu studentów pielęgniarstwa.

Zapraszamy do odsłuchania relacji radiowej z warsztatów dla uczniów, którą przygotowało Radio Lublin.

Październik 2019